Translate

niedziela, 27 kwietnia 2014

Jan Paweł II

Hej !
Jak Wiecie odbyła się dziś Kanonizacja Św. Jana Pawła II . Napisze dziś o nim kilka słów mimo iż każdy o nim powinien wiedzieć , ale cóż . Dobra przedłużać nie będę .

Jan Paweł II  – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski , 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan , kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego . Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego . Jest papieżem, który odbył najwięcej podróży zagranicznych oraz najwięcej osób wyniósł na ołtarze . Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci .

Dzieciństwo i młodość
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ród Wojtyłów wywodzi się z Czańca koło Kęt i Lipnika. Ród Kaczorowskich pochodzi z Michalowa koło Szczebrzeszyna . Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego . Rodzicami chrzestnymi Karola Wojtyły byli Józef Kuczmierczyk, szwagier Emilii Wojtyły, i jej siostra, Maria Wiadrowska .  Pierwszą Komunię przyjął w 29 maja 1929 , a sakramentu bierzmowania udzielił mu abp Adam Stefan Sapieha 3 maja 1938; przyszły papież wybrał imię Hubert, na cześć Karola Huberta Rostworowskiego . Jego matka pracowała jako szwaczka a ojciec wojskowy urzędnik . Rodzice dali mu takie imię na cześć  Karola Huberta Rostworowskiego . Rodzina Wojtyłów żyła skromnie . Rodzice papieża mieli jeszcze dwoje dzieci - Edmunda i Olgę ( zmarła 16 godzin po urodzeniu 7 lipca 1916 r. w Białej ) . W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach . Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec . Wczesny okres jego dojrzewania jako nastolatka został naznaczony śmiercią najbliższych. Gdy miał 9 lat, zmarła matka (13 kwietnia 1929 r.). Trzy lata później, 5 grudnia 1932, w wieku 26 lat, na szkarlatynę zmarł jego brat Edmund .
Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach . Według jego katechetów, wyróżniała go wówczas ogromna wiara . W pierwszej klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem. Katecheta ten miał znaczny wpływ na rozwój duchowy młodego Karola Wojtyły. Jednym z nauczycieli Karola Wojtyły i jego wychowawcą był Mirosław Moroz (1893–1940), w 1940 roku zamordowany w Katyniu .
Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem – występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez polonistów z wadowickich gimnazjów: żeńskiego im. Michaliny Mościckiej i męskiego im. Marcina Wadowity.Kiedy miałam pięć lat zmarł . Według mnie  nie będzie drugiego tak wspaniałego papieża jak On . Hah dziś dowiedziałam od mamy , że nazywałam go dziadkiem a jak zmarł płakałam bardzo mnie to zszokowało . Smutno mi , ze niektórzy ludzie zapominają . Jak dla mnie był On z powołania , nie dla kasy tylko dlatego , że wierzył w Boga . Polak , wielki papież . 

 

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201204/1333386168_by_loreeena_600.jpg

 

 

 DO ZOBACZENIA 

ALICJA


18 komentarzy:

 1. Bardzo fajny post! Jeszcze Nigdzie się z takim nie spotkałam...

  Zapraszam do mnie. Dziewczęcy blog z nutką abstrakcji.
  http://loczek-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. na prawde super post, oryginalny nigdzie sie z takim nie spotkałam
  http://carolinaa-carolinaaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Zasłużył na miano świętego:)
  Szkoda że nie pojechałam na kanonizacje...:(

  http://joanne-bloog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy zmarł miałam 5 lat ;( Zgadzam się z demotami nic nie zastąpi takiego papieża i, wiadomo, że bardziej był by zadowolony z tego, że dali by dla biednych te pieniądze co stawiają pomniki .. :(((

  endrie-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znałam go za bardzo, jak umarł miałam 7 lat, ale i tak wiem, że to był jedyny taki papież i nikt go nie zastąpi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy go nie widziałam ale zawsze go bardzo lubiłam.. z telwizji, opowiadań itd.. Robił wiele dobrych czynów. Szkoda, że już nie zyje.. Żaden papież go nigdy nie zastąpi.
  http://najla-beauty-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie że poruszyłaś taki temat na blogu! Miałam 6 lat jak zmarł :c
  To był najlepszy Papież jaki tylko może być! Nie ma takiego drugiego!

  Zapraszam do mnie: http://sapphireblog1.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. On był nie zwykłym człowiekiem..

  endrie-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też miałam 5 lat,kiedy zmarł :c I nigdy nie przyzwyczaję się do innych papieży,on był niezwykłym,wspaniałym człowiekiem,który zapisał się na zawsze w pamięci milionów ludzi...

  milenaa-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. miałam 4-5 lat jak zmarł więc go nie pamiętam zbyt dobrze .

  Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie w którym do wygrania jest dowolna rzecz z rosewholesale.com !
  http://fidanzataa.blogspot.com/2014/04/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie, że poruszyłaś taki temat na swoim blogu, myślę, że to bardzo dojrzałe z twojej strony ;) Jan Paweł II był fajnym papieżem i spoko kolesiem :)
  skorka-pomaranczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Nice pics! Love these styles! They all look genius!
  Thanks for your sharing and posting!
  Have a nice day!


  http://www.aekk.com

  OdpowiedzUsuń
 13. nie jestem osobą wierzącą, ale kiedyś byłam (rly long story) uważam, źe kanonizacja JP2 to lekka przesada - tak był niesamowitym człowiekiem, ale czy świętym? Co rozumiemy przez słowo święty?

  OdpowiedzUsuń
 14. Zasłużył sobie, był Wielkim człowiekiem :)
  KLIK-BLOG

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajny blog !
  Widać, że włożyłaś w niego dużo pracy.

  Co myślisz o wspólnej obserwacji ?
  Zacznij, i daj znać w komentarzu.

  modaiurodawedlugjulii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Był wielkim człowiekiem!

  Zapraszam na mojego bloga. Jeśli Ci się spodoba zapraszam też do skomentowania i obserwacji. :)
  lilianka-blog.blogspot.com
  OdpowiedzUsuń
 17. świetnie to napisałaś ;)

  Zapraszam: http://velina-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

* NIE PRZYJMUJE OBSERWACJI ZA OBSERWACJE :)
* Nie toleruję spamu i obraźliwych komentarzy
* Każdy spam i obraźliwy komentarz będzie usuwany
* Pozostaw po sobie komentarz jeżeli jesteś na moim blogu
* Odwdzięczam się za każdy komentarz :)